Aktualnie przeglądane: Strona główna » Hipercholesterolemia Choroby układu sercowo-naczyniowego

sok noni

Hipercholesterolemia Cholesterol HDL Cholesterol LDL

Czym jest hipercholesterolemia?

warzywaHipercholesterolemia to stan, kiedy stężenie cholesterolu ogółem oraz jego frakcji LDL we krwi przekracza pożądane wartości. Częstość występowania hipercholesterolemii w Polsce jest bardzo wysoka – w badaniu NATPOL (2011) wykazano, że u co trzeciego badanego stężenie cholesterolu frakcji LDL przekraczało zalecane wartości. Co więcej, wśród 18 mln osób z hipercholesterolemią, aż 10,8 mln nie ma pojęcia o swojej chorobie. A hipercholesterolemia to podstawowy czynnik ryzyka rozwoju chorób układu krążenia, będących jedną z głównych przyczyn umieralności w Polsce.

Cholesterol w organizmie transportowany jest wraz z białkami, w postaci lipoprotein. Lipoproteiny o małej gęstości – LDL, transportują cholesterol do tkanek (np. tętnic), z kolei lipoproteiny o dużej gęstości – HDL, z tkanek do wątroby, gdzie jest metabolizowany. To ze względu na ich odmienne funkcje przyjęło się potocznie nazywać frakcję LDL „złym cholesterolem”, a z kolei HDL – „dobrym”.

Kiedy stężenie cholesterolu LDL we krwi jest zbyt duże może się on odkładać w ścianach tętnic, zwężając ich światło i utrudniając przepływ krwi. Stan taki prowadzi do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, np.: miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, zawału.

Prawidłowe stężenie cholesterolu i jego frakcji we krwi wg Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego:

  Prewencja pierwotna Prewencja wtórna
Cholesterol całkowity <190 mg/dl <175 mg/dl
LDL <115 mg/dl <100 mg/dl

HDL:

  • kobiety
  • mężczyźni

 

>46 mg/dl

>40 mg/dl

 

>46 mg/dl

>40 mg/dl


European guidelines on cardiovascular disease prevention in clinical practice 2007

Wysokie stężenie cholesterolu we krwi związane jest przede wszystkim z nadmiernym spożyciem nasyconych kwasów tłuszczowych oraz kwasów tłuszczowych typu „trans”. Innymi przyczynami podwyższonego stężenia cholesterolu mogą być:

Leczenie hipercholesterolemii obejmuje leczenie farmakologiczne oraz modyfikację stylu życia:

Dieta w hipercholesterolemii

Zalecaną w hipercholesterolemii dietą jest dieta o kontrolowanej zawartości kwasów tłuszczowych której najważniejszą cechą jest ograniczenie spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych, a zastąpienie ich kwasami tłuszczowymi jedno- i wielonienasyconymi, oraz maksymalne zmniejszenie spożycia izomerów kwasów tłuszczowych typu „trans”. Warto zwrócić także uwagę na pewne składniki, które mogą mieć korzystne działanie w obniżaniu stężenia cholesterolu we krwi oraz odpowiednią kaloryczność diety, która pomoże w normalizacji bądź utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Produkty zalecane, mające korzystny wpływ na regulację stężenia cholesterolu we krwi
 
Produkty przeciwwskazane, powodujące wzrost stężenia cholesterolu we krwi
 

Warzywa i owoce, a w szczególności: jagody, porzeczki, grejpfruty, jabłka, morele, czerwone winogrona, cebula, czosnek, karczochy, fasola, groch, soja, buraki, brukselka, kalafior, brokuły

Kiełki (pszenicy, soi, lucerny, słonecznika)

Płatki owsiane

Zielona herbata

Olej rzepakowy, oliwa z oliwek

Olej lniany

Orzechy włoskie, migdały, pestki słonecznika

Tłuste ryby morskie (śledź, makrela, łosoś)

Produkty wzbogacone w sterole i stanole roślinne (jogurty, serki)

Produkty mleczne fermentowane - jogurty, kefir, maślanka

Smalec, słonina

Pełne mleko, sery żółte, pleśniowe, topione

Śmietana

Podroby (wątróbka, serca, żołądki)

Wieprzowina, baranina, gęsi, kaczki

Majonez

Czekolada

Pieczywo cukiernicze, ciasto francuskie, torty, batony

Dania i produkty typu „instant”
 

 Nasycone kwasy tłuszczowe

Większość nasyconych kwasów tłuszczowych zwiększa stężenie cholesterolu LDL we krwi, dlatego zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu hipercholesterolemii oraz chorób sercowo-naczyniowych zaleca się zmniejszenie ich spożycia. Kwasy te występują przede wszystkich w produktach pochodzenia zwierzęcego, dlatego należy unikać tłustych mięs i wędlin (parówki, boczek, baleron, pasztety, mielonki, kiełbasy, salami), pełnotłustych produktów mlecznych (śmietany, serów żółtych, pełnotłustego mleka). Zaleca się stosowanie masła, oliwy z oliwek, wybieranie produktów mlecznych o obniżonej zawartości tłuszczu oraz sięganie po chude mięso (drób bez skóry), ryby oraz nasiona roślin strączkowych.

Izomery trans kwasów tłuszczowych

Izomery „trans” zwiększają stężenie cholesterolu LDL, jednocześnie obniżając stężenie ochronnej frakcji cholesterolu HDL. Występują przede wszystkim w twardych margarynach (w których tłuszcz poddany jest procesowi uwodornienia) oraz żywności wysokoprzetworzonej – wyrobach cukierniczych, produktach typu fast-food, daniach instant. W badaniach wykazano, że zwiększenie spożycia kwasów tłuszczowych typu „trans” znacząco zwiększa ryzyko choroby wieńcowej, dlatego ich ilość w diecie powinna być ograniczona do minimum.

Cholesterol pokarmowy

Zależność pomiędzy spożyciem cholesterolu pokarmowego a jego stężeniem we krwi nie jest tak duża jak w porównaniu z oddziaływaniem kwasów tłuszczowych, jednakże zaleca się zmniejszenie jego spożycia poniżej 200 mg/dobę. Cholesterol obficie występuje w żółtkach jaj, a także podrobach, pełnotłustych produktach mlecznych, niektórych owocach morza (np. w krewetkach).

Nienasycone kwasy tłuszczowe

Zastąpienie nasyconych kwasów tłuszczowych jednonienasyconymi ma korzystny wpływ na ochronną frakcję cholesterolu HDL, z kolei jeśli zastąpimy je kwasami wielonienasyconymi – obniżeniu ulega niekorzystna frakcja LDL. Z tego powodu w diecie hipolipemicznej zaleca się zastępowanie tłuszczów zwierzęcych roślinnymi – oliwą z oliwek, olejem rzepakowym i innymi olejami roślinnymi. Warto dietę wzbogacić w masło oraz w tłuste ryby morskie, będące źródłem nienasyconych kwasów z rodziny omega-3, wykazujących korzystne działanie na układ sercowo-naczyniowy.

Błonnik pokarmowy

Rozpuszczalna w wodzie frakcja błonnika pokarmowego ma korzystny wpływ na zmniejszenie stężenia cholesterolu, poprzez ułatwianie jego wydalania. Bogatym źródłem błonnika rozpuszczalnego są suche nasiona roślin strączkowych (np. soja, soczewica, ciecierzyca), płatki owsiane, owoce cytrusowe oraz jabłka. Więcej o funkcjach błonnika pokarmowego przeczytasz tutaj.

Sterole i stanole roślinne

Sterole i stanole to roślinne związki należące do tłuszczów, mające korzystny wpływ na obniżenie stężenia cholesterolu we krwi. Ponieważ jednak w produktach występują w niewielkich ilościach, niewystarczających dla wywołania terapeutycznego efektu, wzbogaca się w nie inne produkty spożywcze –  serki lub jogurty. Produkty takie są specjalnie oznaczone.

Antyoksydanty

W diecie ważna jest odpowiednia podaż antyoksydantów, które zapobiegają utlenianiu cząsteczek LDL cholesterolu, przez co staje się on bardziej szkodliwy dla tętnic. Do najważniejszych antyoksydantów należą witaminy: A, E, C, związki należące do karotenoidów, flawonoidy, koenzym Q10 oraz niektóre składniki mineralne, jak selen i cynk. Bogate w antyoksydanty są warzywa i owoce, których ilość w codziennej diecie powinna wynosić co najmniej 700 g. Źródłem antyoksydantów jest także zielona herbata.


Czy wiesz, że składnikami aktywnymi pomagającymi utrzymać prawidłowe stężenie cholesterolu we krwi są:


Powyższy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza bądź innego specjalisty.

Zobacz także przykładowy jadłospis dla osób z hipercholesterolemią.


Źródła:
Ciborowska H., Rudnicka A. Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka. Wyd. PZWL Warszawa 2007
Europejskie wytyczne dotyczące zapobiegania chorobom serca i naczyń w praktyce klinicznej na 2012 rok. Kardiologia Polska 2012, 70, supl. I
Graham I., Altar D., Borch-Johnen K. i wsp. European guidelines on cardiovascular disease prevention in clinical practice: Fourth Joint Task Force of the European Society of Cardiology and Other Societies on Cardiovascular Disease Prevention in Clinical Practice. Eur. Hearth J. 2007, 28: 2375-2414
Ogólnopolskie Badanie Rozpowszechnienia Czynników Ryzyka Chorób Układu Krążenia NATPOL 2011
Wytyczne ESC/EAS dotyczące postępowania w dyslipidemiach. Kardiologia Polska 2011, t. 69
 


Czy wiesz, że…

badania potwierdzają, że zielona herbata chroni wzrok?

Aktywne związki z zielonej herbaty, którym przypisuje się korzystny wpływ na wzrok, docierają do tkanek oka - informują naukowcy z Chin na łamach dwutygodnika „Journal of Agricultural and Food Chemistry”. Ich zdaniem, odkrycie to wskazuje, że regularne picie zielonej herbaty naprawdę może przeciwdziałać wielu chorobom oczu. Jak przypomina kierujący doświadczeniami Chi Pui Pang z Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu, zielona herbata zawiera związki z grupy katechin o potencjalnie korzystnym wpływie na zdrowie. Neutralizują one wolne rodniki - cząsteczki uszkadzające ważne składniki komórek, jak DNA, białka i tłuszcze. Dlatego uważa się, że - podobnie jak inne przeciwutleniacze, np. witamina C, witamina E oraz barwniki roślinne luteina i zeaksantyna - katechiny mogą chronić przed wieloma chorobami, w tym schorzeniami degeneracyjnymi oczu, jak jaskra czy uszkodzenie siatkówki.

Podczas eksperymentu chińscy naukowcy podawali myszom zieloną herbatę, a następnie badali czy katechina dotarła do tkanek oka. Z badań wynika, że katechina dotarła do narządu wzroku. Okazało się, że tkanki oka - soczewka, siatkówka i inne - absorbują znaczne ilości różnych katechin. W siatkówce, na przykład, wykrywano najwięcej galokatechiny, podczas gdy ciecz wodnista (wypełniająca przednią i tylną komorę oka) zawierała głównie epigalokatechinę.
Działanie katechin w oku, polegające na neutralizacji wolnych rodników, utrzymywało się do 20 godzin.

Źródło: Ze świata nauki; Badania potwierdzają, że zielona herbata chroni wzrok; PAP
Na dobry wzrok – zielona herbata, www.wprost.pl, 2010-02-22 11:15
 
Produktem CaliVita® zawierającym m.in. aż 150 mg ekstraktu z liści zielonej herbaty (std. 45% galusanu epigalokatechiny) na 1 kapsułkę jest doskonały Xantho PLUS.

Źródło: calivita