Aktualnie przeglądane: Strona główna » Wielofunkcyjny Oregano Oil

sok noni

Wielofunkcyjny Oregano Oil

 

Oregano – nieznane działanie znanej przyprawy

 

Oregano – Lebiodka pospolita (Origanum vulgare) jest rośliną przyprawową, której korzystne właściwości znane były już w starożytności, potwierdzone są nie tylko doświadczeniem pokoleń, ale również wynikami licznych badań naukowych. Lebiodka pospolita zawiera olejek eteryczny bogaty w fenole, takie jak karwakrol i tymol, flawonoidy (m.in. apigenina, luteolina, kwercetyna, kemferol), kwasy fenolowe (m.in. galusowy, rozmarynowy), gorycze, terpenoidy, garbniki, fitosterole, witaminy A i C oraz sole mineralne.

 

Jak działa ziele lebiodki?

- hamuje rozwój grzybów Candida albicans,

- wspomaga pożyteczne szczepy bakterii,

- działa przeciwzapalnie – kwas rozmarynowy hamuje aktywność enzymów COX – 2 (cyklooksygenaza-2),

- wykazuje właściwości przeciwpasożytnicze na lamblie ( Giardia lamblia ) oraz Trypanosoma cruzi,

- działa antybakteryjnie – Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, salmonella enterica, Staphylococus    aureus, Helicobacter pylori;

- wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne - chroni komórki przed szkodliwym atakiem wolnych rodników tlenowych – jest silniejszym antyoksydantem niż cytrusy i borówka amerykańska;

- zwiększa wchłanianie żelaza,

- z uwagi na zawartość flawonoidów działa rozkurczająco na mięśnie gładkie oskrzeli, jelit, dróg żółciowych i moczowodów oraz na macicę w okresie krwawień miesięcznych,

- usprawnia procesy trawienia i przyswajania pokarmów,

- wzmacnia system nerwowy, uspokaja,

- działa moczopędnie i żółciopędnie,

 - usprawnia czynność gruczołów potowych oraz nerek, łagodnie zwiększając  wydalanie moczu,

- pobudza apetyt, działa wiatropędnie oraz wiąże szkodliwe produkty przemiany materii.

 

Ze względu na cenne właściwości olejek z oregano warto wykorzystać w profilaktyce współczesnych chorób cywilizacyjnych oraz w walce z procesami starzenia biologicznego. Jest znakomitym i skutecznym antyseptykiem, szczególnie razem z mydłem do mycia rąk oraz do inhalacji i dlatego świetnie nadaje się do stosowania  w okresie jesienno – zimowym. Dzięki temu zmniejsza ryzyko zarażenia częstymi w tym okresie infekcjami wirusowymi, a przede wszystkim szczególnie groźnym wirusem grypy typu H1N1.

 

Olejek oregano jest znakomity również do pielęgnacji ciała, Grecy stosowali go do masażu ciała po kąpielach. Ta niezwykła roślina korzystnie wpływa na wygląd i urodę, a także poprawia nasze samopoczucie.

 

SKŁADNIKI AKTYWNE:

Ziele lebiodki zawiera 3% olejku bogatego w fenole takie jak;

- Karwakrol  nadaje charakterystyczny smak i aromat

- tymol

Ich zawartość może dochodzić do 60% - wykazują silne działanie przeciw bakteryjne  i przeciwgrzybicze oraz w mniejszych ilościach betabisabolen, caryofylen, linalol, borneol i pinen.

- flawonoidy ( apigenina, luteolina, kwercetyna, kemforal )

- kwas fenolowy ( galusowy, rozmarynowy )

- gorycze

- terpenoidy

- garbniki

- fitosterole

- witaminy ( witamina C i A )

- sole mineralne

 

Oregano nie tylko w kuchni.

 

Racjonalnie zbilansowane pożywienie jest podstawą odpowiedniego rozwoju, zdrowia i sprawności fizycznej człowieka. Na przestrzeni dziejów zmieniała się żywność i sposób przygotowywania posiłków. Początkowo w jadłospisie dominowało pożywienie roślinne, następnie zwiększał się udział pokarmów pochodzenia zwierzęcego, a obecnie, dzięki nowym technologiom, powstaje żywność wysoko przetworzona. Współczesny tryb życia to przede wszystkim ciągły pośpiech, stres, żywność typu fastfood, itp. Polska tradycja kulinarna obfituje w potrawy smażone, pieczone z dużą zawartością tłuszczu i węglowodanów. Wszystkie te czynniki powodują, że odżywiamy się nieregularnie i nieprawidłowo. Pokarm nie jest odpowiednio trawiony i wchłaniany a podaż niezbędnych składników odżywczych jest niewystarczająca. Wpływa to negatywnie na nasz przewód pokarmowy, a w konsekwencji na funkcjonowanie organizmu.

 

Szybki styl życia oraz niedobory żywieniowe sprawiają, że czujemy się zmęczeni, jesteśmy bardziej podatni na infekcje oraz częściej nękają nas dolegliwości trawienne.

 

Doskonałym, naturalnym wsparciem dla naszego organizmu może okazać się oregano, powszechnie stosowana przyprawa, która dzięki różnorodnym związkom może korzystnie wpływać na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

 

Ziele lebiodki zwiększa produkcję śliny, soku żołądkowego i żółci, usprawniając procesy trawienia i przyswajania pokarmów. Ponadto pobudza apetyt, działa wiatropędnie oraz wiąże szkodliwe produkty przemiany materii. Wzmaga również wydzielanie śluzu, zwłaszcza przez błony śluzowe górnych dróg oddechowych, a także usprawnia czynność gruczołów potowych oraz nerek, łagodnie zwiększając wydalanie moczu.

 

Ze względu na obecność garbników i związków fenolowych (karwakrol i tymol) wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Na podstawie przeprowadzonych badań wykazano, że oregano hamuje wzrost bakterii, m. in. Pseudomonas aeruginosa, Staphylococus aureus, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Salmonella enterica, grzybów: Candida albican, pasożytów: Giardia duodenalis. Badania przeprowadzone w U.S. Departament of Agriculture w Bestville na 39 ziołach wykazały, że oregano posiada wysoką efektywność przeciwutleniającą. Stanowi doskonałą ochronę przeciw wolnym rodnikom. Za antyoksydacyjne działanie oregano odpowiedzialne są: tymol, kwas rozmarynowy, flawonoidy, witaminy.

 

Z uwagi na zawartość flawonoidów Origanum vulgare działa rozkurczająco na mięśnie gładkie oskrzeli, jelit, dróg żółciowych i moczowodów oraz na macicę w okresie krwawień miesięcznych. Literatura wskazuje, że ziele lebiodki jest także wykorzystywane w nieżytach górnych dróg oddechowych, kaszlu i utrudnionym odksztuszaniu. Ekstrakt z oregano może okazać się pomocny w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia.

 

Naturalne metody wzmacniania organizmu są najlepsze!

W ofercie CaliVita pojawił się zupełnie nowy produkt Oregano Oil, zawierający ekstrakt z liści oregano (standaryzowany na zawartość 3,5% karwakrolu) oraz oliwę z oliwek.

CaliNews, 09.2009.

 

 

 

 

Oregano Oil możesz kupić tutaj >>>